واحه ای در این نزدیکی ...!

تالمات و تاملاتی پیرامون فرهنگ و اجتماع به همراه کمی سیاست !

واحه ای در این نزدیکی ...!

تالمات و تاملاتی پیرامون فرهنگ و اجتماع به همراه کمی سیاست !

پیوندهای روزانه

۳ مطلب در مرداد ۱۳۹۳ ثبت شده است

عمق راهبردی نظام کجاست ؟

شنبه, ۱۸ مرداد ۱۳۹۳، ۱۱:۰۱ ب.ظ

بسم الله الرحمن الرحیم ...

عمق راهبردی نظام کجاست ؟

مقام معظم رهبری سال گذشته در دیدار با دانشجویان 5 موضوع را جهت بررسی و مطالعه به دانشجویان پیشنهاد دادند .

سبک زندگی ، بیداری اسلامی ، اقتصاد مقاومتی ، جهاد علمی و در نهایت عمق راهبری و استراتژی نظام در منطقه که متاسفانه مسئله عمق راهبردی نظام  کمتر مورد توجه صاحبان فکر و اندیشه قرار گرفت . ان شالله که بتوانیم در این وجیزه به برخی نکات اشاراتی داشته باشیم.

عمق راهبردی انقلاب اسلامی در برخورد با موضوعات و مسائل مختلف منطقه ای و بین المللی از ابتدای انقلاب تاکنون محل بحث بسیاری از اندیشمندان داخلی و خارجی بوده است ، که هر کدام هم نتایج خود را بهمراه داشتند لکن مسئله اصلی این است که این استراتژی کلان نه معطوف به مجلس است و نه معطوف به دولت و نه دیگر نهادهای دیگر . راهبردهای کلان انقلاب ، صرفا توسط رهبری نظام مشخص می شود که در دوران امام راحل و دوران فعلی در زعامت مقام معظم رهبری مسائل و راهبرد های کلان مشخص است و صرفا تاکتیک ها است که فرق می کند و البته جای هیچ شکی نیست که عده ای قصد منحرف کردن این راهبردها را چه در دوران امام و چه در دوران فعلی داشته اند .

حال با نگاهی کوتاه به صحبت های امام و رهبری می توان متوجه نکاتی ظریف در این راهبرد کلان شد ...

پیام حضرت امام به مناسبت پذیرش قطعنامه در سال 67 یکی از ناگفته های اصلی انقلاب به شمار می آید که جملاتی زیبا و پرمفهوم امام ناظر به تمام دوران انقلاب است که متاسفانه مورد غفلت بخش عظیمی از جامعه قرار گرفته و بازخوانی آن ضروری بنظر می رسد . حضرت امام در این پیام جملاتی را بکار برده اند که اگر در تریبون های رسمی پخش شوند شاید عده ای خیال کنند این جملات متعلق به طیف تندروی حزب اللهی هاست لکن حقیقتی ست تلخ که عده ای تیشه به ریشه خط امام و راهبردهای کلان امام زده اند و برخوردی کاریکاتوری را از امام ارائه می دهند .

حال به فرازهایی از این پیام تاریخی اشاره می کنیم :

(( ما مى گوییم تا شرک و کفر هست، مبارزه هست. و تا مبارزه هست، ما هستیم. ما بر سر شهر و مملکت با کسى دعوا نداریم. ما تصمیم داریم پرچم لا اله الا اللّه را بر قلل رفیع کرامت و بزرگوارى به اهتزاز درآوریم ))

 

(( ما باید در جنگ اعتقادىمان بسیج بزرگ سربازان اسلام را در جهان به راه اندازیم. انشاءاللّه ملت بزرگ ایران با پشتیبانى مادى و معنوى خود از انقلاب، سختیهاى جنگ را به شیرینى شکست دشمنان خدا در دنیا جبران مى کند. و چه شیرینى بالاتر از اینکه ملت بزرگ ایران مثل یک صاعقه بر سر امریکا فرود آمده است. چه شیرینى بالاتر از اینکه ملت ایران سقوط ارکان و کنگره هاى نظام ستمشاهى را نظاره کرده است و شیشه حیات امریکا را در این کشور شکسته است. و چه شیرینى بالاتر از اینکه مردم عزیزمان ریشه هاى نفاق و ملیگرایى و التقاط را خشکانیده اند. ))

 

(( ما باید در ارتباط با مردم جهان و رسیدگى به مشکلات و مسائل مسلمانان و حمایت از مبارزان و گرسنگان و محرومان با تمام وجود تلاش نماییم. و این را باید از اصول سیاست خارجى خود بدانیم. ))

نکته ی اصلی در این بخش از پیام امام معرفی تفکر مقاومت به عنوان استراتژی کلان جمهوری اسلامی ست که معطوف کردن برخی موضوعات به مسائل ملی و صرفا تاکتیکی جفایی بزرگ در حق این تفکر است . مقاومت در برابر خواسته های کشورهایی که زیاده خواهی و باج خواهی طینت آنهاست ،  همواره راهبرد کلان نظام اسلامی بوده است و نیز صدور این تفکر به کشور های مختلف و گروه های شیعی و سنی علاقمند به تفکر مقاومت که به ایجاد هلال شیعی در منطقه و نیز ایجاد امت واحده اسلامی کمک شایانی کرده است .  البته رسیدن و یا نرسیدن به این اهداف جای بحث و بررسی دارد .

نکته بعدی در راهبرد کلان انقلاب برخورد با رزیم اسرائیل است به رسمیت نشناختن آن و همچنین حمایت از گروه های مقابل این رژیم یکی از موضوعات مشخص نظام اسلامی ست .

(( صهیونیستها هم در این منطقه، مثل سگِ زنجیرىِ استکبار عمل‌میکنند. پارس کردن و پاچه گرفتن و به این و آن پریدن، شأن صهیونیستهاست. از آنها، غیر از این هم انتظاری نیست))   ۱۳۷۲/۰۳/۲۶

 (( گاهی شنیده میشود دشمنان ملّت ایران، از جمله از دهان نحسِ نجسِ سگِ هار منطقه در رژیم صهیونیستی، چانه میجنبانند ... )) ۱۳۹۲/۰۸/۲۹   

امید است دولت هایی که روی کار هستند و یا در آینده روی کار خواهند امد با درک واقعیات ِ اساسی نظام و همچنین با آشنایی کامل با منظومه تفکرات امام و رهبری وارد عرصه دیپلماسی شوند . نه اینکه خطای راهبردی و محاسباتی در انجام وظائفشان خلل ایجاد کند .

 

 ۲ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۱۸ مرداد ۹۳ ، ۲۳:۰۱
حمید احدی

پست موقت ...

شنبه, ۱۸ مرداد ۱۳۹۳، ۰۶:۴۴ ق.ظ

بسم الله...

سلام

در مسافرت بودیم که از خدا بیخبری 

شیشه عقب ماشینمون رو پایین آورد و خیلی شیک و مجلسی 

کیف مان بهمراه لبتاب را به سرقت برد ...

غرض اطلاع رسانی بود...

۴ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۸ مرداد ۹۳ ، ۰۶:۴۴
حمید احدی


تاملی بر سخنان رهبر انقلاب در دیدار با دانشجویان(رمضان 93)

دیشب توفیق حضور در دیدار دانشجویان با مقتدای انقلاب را داشتیم . دیدار جالب و حایز اهمیتی بود . بیانات دیشب رهبری را می توان در سه دسته عنوان کرد .

1_ دسته اول در خصوص صحبت های مطرح شده توسط نمایندگان تشکلهای دانشجویی بود که نسبت به سال های گذشته بخش کمی از صحبت های رهبری را در بر گرفت . بنظر می رسید صحبتهای دانشجویان بسیار حاشیه ای و در حالت کلی بسیار ریز شده در مسائل سیاسی بود و شاید به همین دلیل بود که بیشتر بخش های صحبت رهبری ناظر به تحولات غزه و خوشبینی به امریکا بود تا مسائل دانشجویی و سوالات دانشجویان . یکی از مهمترین بخش های صحبت رهبری در خصوص تفاوت دیدگاه ها نسبت به دیدگاه رهبری ست .

 این‌‌جور نیست که همه‌‌ى مواضعى که آحاد مردم - از جمله دانشجویان که جزو قشرهاى پیشرو هستند - اتخاذ میکنند، بایستى الگوگرفته و برگردان نظراتى باشد که رهبرى ابراز میکند؛ نه، شما به‌‌عنوان یک انسان مسلمان، مؤمن، صاحب فکر، باید نگاه کنید، تکلیفتان را احساس کنید، تحلیل داشته باشید - که من حالا عرض خواهم کرد - نسبت به اشخاص، نسبت به جریانها، نسبت به سیاستها، نسبت به دولتها، موضع داشته باشید، نظر داشته باشید. این‌‌جور نیست که شما باید منتظر بمانید، ببینید که رهبرى درباره‌‌ى فلان شخص، یا فلان حرکت، یا فلان عمل، یا فلان سیاست چه موضعى اتخاذ میکند که بر اساس آن، شما هم موضع‌‌گیرى کنید؛ نه، اینکه کارها را قفل خواهد کرد.  

این صحبت ها شاید خیلی از صحبت ها و مباحث بین حزب اللهی ها را حل کرد ! چون تکلیف مشخص شد که نباید در موضع گیری های مسائل مختلف منتظر دیدگاه و نظر رهبری ماند لکن فقط باید رعایت تقوا را کرد .

عرض کردم معیار این است که با رعایت تقوا باشد؛ یعنى بدون گرایش به هواى نَفْس؛ اگر انتقاد میکنیم، اگر طرف‌‌دارى و جانب‌‌دارى میکنیم، اگر یک حرکت را، یک سیاست را تأیید میکنیم یا اگر رد میکنیم .

 

یکی دیگر از نکات مطرح شده در صحبت های رهبری تحمل مخالف بود .

 در محیط دانشجویى، «رقابت گفتمانى» چیز خوبى است، درصورتى‌‌که با تحمل مخالف همراه باشد. از وجود مخالف نه باید انسان تعجب بکند، نه باید انسان خشمگین بشود، نه باید انسان بیمناک بشود

بنظر می رسد تحمل مخالف در محیط های حزب اللهی بسیار سخت و غیر قابل حمل شده است و شاید به همین دلیل باشد که در نبود مخالفی از طیف فکری مقابل شاهد افول در تشکل ها هستیم .  بنظر ، این افول ، غیر قابل انکار و شاید هم در مرحله بحرانی بسر می برد .

صحبت های زیر بخشی بیانات رهبر انقلاب سال86 در دانشگاه فردوسی مشهد است

 در محیط دانشگاه، تحمل و مدارای سیاسی لازم است. تشکلهای دانشجوئی نسبت به هم مدارای سیاسی داشته باشند؛ تحمل سیاسی داشته باشند.

اگر بخواهیم بایک تحلیل باز به این نظر رهبری نگاه کنیم می بینیم که رهبری وجود مخالف در محیط های دانشجویی را نه تنها طبیعی می داند بلکه وجود مخالف را باعث پیشرفت در بسیاری از مسائل خرد و کلان بوجود آمده در بین تشکل های دانشجویی می داند و در حقیقت میتوان از وجود مخالف در محیط دانشجویی حداکثر بهره را برد و در صدور گفتمان خود پیشی گرفت .

2_ دسته دوم صحبت های رهبری در خصوص تحولات غزه و جنایت های رژیم جعلی اسرائیل در حق مردم فلسطین است . بنظر می رسد مهمترین بخش صحبتهای دیشب رهبری ناظر به این بخش است که در زیر آمده است .

 تا وقتى که این رژیم جعلى سرِپا است و نابود نشده است، علاج چیست؟ علاج، مقاومت قاطع و مسلحانه‌‌ى در مقابل این رژیم است ..............این اعتقاد ما است که کرانه‌‌ى باخترى هم مثل غزه باید مسلح بشود. دست قدرت [لازم است‌‌]. کسانى‌‌که علاقه‌‌مند به سرنوشت فلسطینند، اگر میتوانند کارى بکنند، کار این است؛ در آنجا هم باید مردم را مسلح کنند. تنها چیزى که ممکن است از محنت فلسطینى‌‌ها بکاهد، عبارت است از همین که دست قدرت داشته باشند .

این فراز یکی از رسانه ای ترین بخش های صحبت رهبری بود که مورد توجه رسانه های مختلف بخصوص رسانه های بیگانه قرار گرفت .

بی بی سی فارسی در یک فرافکنی رسانه ای چنین تیتر زد : بحران غزه و راه حل آیت الله خامنه ای: "مسلح شدن" کرانه باختری 

بنظر می رسد این صحبت های مقام معظم رهبری یکی از راهبردهای جدید جمهوری اسلامی در برخورد با اسرائیل خواهد بود . با توجه به اینکه رهبری انقلاب در سال 89 صراحتا مطرح کرده بودند که جمهوری اسلامی از هر حرکت ضد صهیونیستی حمایت می کنند این صحبت رهبری در دیدار با دانشجویان فتح بابی در خصوص مسئله فلسطین و مبارزه فلسطینیان با رژیم اسرائیل خواهد بود .

3_ بخش دیگری از صحبت های رهبر انقلاب در خصوص شناخت ماهیت دولت آمریکاست که در قضیه حمایت شخص اوباما از اسرائیل در حملات به غزه مشخص شد .  

ما این را به‌‌عنوان یک تجربه‌‌ى مهم باید براى خودمان حفظ کنیم و آمریکا را بشناسیم. آمریکا این است، نظام لیبرال‌‌دموکراسى این است ......... در تحلیل‌‌هایمان، در قضاوتهایمان، در عملکردمان بفهمیم با چه کسى طرفیم و اینهایى که در مقابل ما قرار میگیرند چه کسانى هستند؛ تَهِ فکرشان چیست؛………….. عده‌‌اى هستند در کشور روشنفکران غرب‌‌گرا، غرب‌‌زده، دلباخته‌‌ى غرب - این تجربه ها در مقابل چشم آنها است، [اما] از این تجربه‌‌ها درس نمیگیرند………………...  امروز بعضى‌‌ها باز دلشان میخواهد برگردند به همان شکل سابق. همان جریانهاى غرب‌‌زده - جریانهایى که عاشق غربند، ملت را تحقیر میکنند، داشته‌‌ها را تحقیر میکنند، فرهنگ و هویت ملی را تحقیر میکنند .

در این بخش بنظر می رسد رهبرانقلاب نسبت به خطای راهبردی و تحلیلی عده ای در داخل کشور هشدار می دهد که مبادا درشناخت ماهیت دشمن اصلی دچار خطا شویم و آن را فراموش کنیم . مشخص است که در ماه های اخیر عده ای با نشست و برخواست های مسئولین وزارت خارجه با مسئولین امریکایی قند در دلشان آب می شود و تیترهایی عجیب برای رسانه ها و روزنامه های خود برمی گزینند . طوری صحبت می کنند و تحلیل ارائه میدهند که گویی تمام مشکلات لاینحل جمهوری اسلامی در عدم ارتباط با امریکاست و طوری از ژست دیپلماتیک امریکا در مذاکرات صحبت می کنند که اصلا انگار نه انگار باعث و بانی بسیاری از فجایع بین المللی دولت امریکاست .

در مجموع این هشدار رهبری ناظر به جهات گیری های عده ای خوش باور در داخل کشور است که نسبت به سیاست های دولت امریکا تساهل به خرج می دهند .

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۰۲ مرداد ۹۳ ، ۲۲:۳۶
حمید احدی